2024 ősz
A kurzus célja komplex áttekintést adni a versenyjogi szabályozásról, különös tekintettel a digitális technológiák szabályozására tekintettel.
Az egyes előadásokon 45- 70 percben meghívott előadók is részt vesznek, akik a versenyjogi joggyakorlat számtalan területéről érkeznek.
Az órák szerdánként 10 - 13 óra között lesznek.
A félév órái minden alkalommal egy 10 perces online vizsgával kezdődnek az előre megadott tananyagból. Egy alkalommal 10 pont szerezhető a vizsgán és a félév során a pontok összegyűjtésével lehet megajánlott jegyet szerezni. (A vizsgákat azok is megírhatják online, akik nincsenek jelen az órán.) A megajánlott jegy feltétele az előadások legalább 70%-án való részvétel is.
Az oktató
Dr. Szilágyi Pál, Ph.D., LL.M.
A Versenyjogi Kutatóközpont igazgatója, valamint a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi docense, ahol versenyjogot és európai jogot tanít. Jogi diplomáját a PPKE JÁK-on szerezte, majd posztgraduális diplomákat szerzett európai jogból a University of Cambridge, versenyjogból a King's College Londonon, továbbá LLM in Competition Law fokozatot a utóbbi intézményben. Pál a PPKE JÁK versenyjogi szakjogász képzésének programigazgatója, számos hazai és külföldi publikáció szerzője, továbbá az Állami Támogatások Joga, a Versenytükör és a Pázmány Law Working Papers c. periodika szerkesztőbizottsági tagja.
Az őszi szemeszter beosztása
09.11. Bevezetés és piacgazdaságtan alapjai
"A szabad piaci verseny az emberiség 90%-át kiemelte a mélyszegénységből kb. 100 év alatt."
Az órán megismerkedünk a versenyjogi szabályozás rövid történetével és olyan alapvető mikroökonómiai fogalmakkal, mint kereslet, kínálat, piaci erő, rezervációs ár, árdiszkrimináció, hatákonyságjavulás, holtteherveszteség és számos szabályozási elmélet.
Aki erről lemarad nem fogja érteni a félévben a tárgyat!
09.18. Alapfogalmak: érintett piac, vállalkozás, piaci erő és gazdasági erőfölény. A verenyfelügyeleti eljárások alapjai.
A versenyjog funkcionális jogterület
A versenyjogi szabályozás központi eleme, hogy a formalitás helyett funkcionális megközelítést alkalmaz.
Aki erről lemarad nem fogja érteni a félévben a tárgyat!
09.25. Versenykorlátozó megállapodások joga, kartellek és horizontális együttműködések. A kartellek felderítéséhez kapcsolódó egyes eljárási kérdések és jogintézmények.
A legsúlyosabb versenyjogi jogsértések
A kartellek a legsúlyosabb versenyjogi jogsértések, mert szisztematikusan torzítják a piaci versenyt azáltal, hogy az árak, a termelés vagy a piacok felosztása terén illegálisan összehangolják a vállalatok magatartását. Ez a fogyasztók számára magasabb árakat és kevesebb választási lehetőséget eredményez, valamint gátolja az innovációt és a gazdasági hatékonyságot. Ezen túlmenően, a kartellek gyakran titkos megállapodások révén működnek, így különösen nehéz őket felderíteni és megakadályozni.
10.02. Versenykorlátozó megállapodások joga, vertikális megállapodások. Munkaerőpiaci versenyjogi kérdések, algoritmusok által történő együttműködések és ökoszisztémák versenyjogi kérdései.
Az üzleti életben az egyik leggyakoribb jogviszony típus.
A vertikális megállapodások alapvetően versenyösztönzőek tudnak lenni, azonban bizonyos esetekben inkább a versenyre káros hatással járnak.
10.09. Gazdasági erőfölénnyel való visszaélés: alapok, kiszorító és kizsákmányoló visszaélések.
A piaci hatalommal rendelkező vállalkozások jogellenes magatartásai
A gazdasági erőfölényben lévő vállalkozások a jelentős piaci erejüket akár a fogyasztói jólét közvetlen sérelmére, de akár a versenytársak kiszorítására is fel tudják használni. A gazdasági erőfölénnyel való visszaélés joga ennek szab kereteket, korlátokat.
11.06. Gazdasági erőfölénnyel való visszaélés: digitális piacok szabályozása (DMA, DSA) a piaci erő vonatkozásában, ökoszisztémák és platformszabályozás. Az adatgazdaság versenyjogi kérdései.
A gazdasági erőfölény megítélése technológiai iparágakban
"... ca nagy eseményeket ritkán a normák vagy a kultúra hirtelen változása okozza. A drámai változásokat gyakran az új technológiák vagy a változó politikák okozzák."
Leigh, A. (2024). The shortest history of economics. Collingwood, Black Inc.