Skip to main content

Versenyjog levelezős főelőadás

Versenyjog levelezős főelőadás

2024. szeptember 28.

  • Alapvető fogalmak
  • Jogforrások
  • Az érintett piac meghatározása
  • Versenyelméletek
  • A piaci erő meghatározása
  • A versenykorlátozó megállapodások joga

2024. október 26.

  • A gazdasági erőfölénnyel való visszaélés joga
  • Fúziókontroll

2024. december 14.

  • Tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatok
  • Állami támogatások joga
  • Állami versenykorlátozások

Vizsgák a megajánlott jegyért

Időpontok és tematika

2024. október 26. 11:00 - 11:20

  • Órai előadás
  • Tóth T, Uniós és magyar versenyjog (Wolters Kluwer Hungary 2020) 49 - 96.
    • I. fejezet 4. pont: Versenyszabályozás, versenyjog
    • II. fejezet 1 - 4. pontok: Az EU versenyjogának általános része, versenyjogot alakító intézmények, alkotmányos alapok, EU és magyar versenypolitika, a versenyjog forrásai
    • I. fejezet 1 - 3. (19 - 48. o.)
    • III. fejezet 2.1.1. (136 - 142. o.)
    • IV. fejezet 4. (340 - 352.) (közös erőfölény nem)
    • III. fejezet
      • 2.1.2. (142 - 148.)
      • 2.2. (148 - 169.)
      • 2.3. (169 -177.)

2024. november 16. 17:10 - 17:30

  • Órai előadás
  • Tóth T, Uniós és magyar versenyjog (Wolters Kluwer Hungary 2020) 357 - 436.

2024. november 30. 17:10 - 17:30

2024. december 14. 11:00 - 11:20

Vizsga anyaga:

A Bizottság közleménye a vállalkozások közötti összefonódások ellenőrzéséről szóló 139/2004/EK tanácsi rendelet szerinti egységes jogalkalmazásról (ez egy link, katt ide) HL C 95., 2008.4.16, p. 1–48

CSAK A 123. bekezdésig!

Versenyjog főelőadás

2024 ősz

Versenyjog főelőadás

A kurzus célja komplex áttekintést adni a versenyjogi szabályozásról, különös tekintettel a digitális technológiák szabályozására tekintettel.

Az egyes előadásokon 45- 70 percben meghívott előadók is részt vesznek, akik a versenyjogi joggyakorlat számtalan területéről érkeznek.

Az órák szerdánként 10 - 13 óra között lesznek.

A félév órái minden alkalommal egy 10 perces online vizsgával kezdődnek az előre megadott tananyagból. Egy alkalommal 10 pont szerezhető a vizsgán és a félév során a pontok összegyűjtésével lehet megajánlott jegyet szerezni. (A vizsgákat azok is megírhatják online, akik nincsenek jelen az órán.) A megajánlott jegy feltétele az előadások legalább 70%-án való részvétel is.

[arrow-down]

Az oktató

Dr. Szilágyi Pál, Ph.D., LL.M.

igazgató

A Versenyjogi Kutatóközpont igazgatója, valamint a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi docense, ahol versenyjogot és európai jogot tanít. Jogi diplomáját a PPKE JÁK-on szerezte, majd posztgraduális diplomákat szerzett európai jogból a University of Cambridge, versenyjogból a King's College Londonon, továbbá LLM in Competition Law fokozatot a utóbbi intézményben. Pál a PPKE JÁK versenyjogi szakjogász képzésének programigazgatója, számos hazai és külföldi publikáció szerzője, továbbá az Állami Támogatások Joga, a Versenytükör és a Pázmány Law Working Papers c. periodika szerkesztőbizottsági tagja.

SSRN: Author Page for Pál Szilágyi :: SSRN

  • facebook
  • linkedin
  • twitter
  • Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
  • reddit

Az őszi szemeszter beosztása


09.11. Bevezetés és piacgazdaságtan alapjai

"A szabad piaci verseny az emberiség 90%-át kiemelte a mélyszegénységből kb. 100 év alatt."

Az órán megismerkedünk a versenyjogi szabályozás rövid történetével és olyan alapvető mikroökonómiai fogalmakkal, mint kereslet, kínálat, piaci erő, rezervációs ár, árdiszkrimináció, hatákonyságjavulás, holtteherveszteség és számos szabályozási elmélet.

Aki erről lemarad nem fogja érteni a félévben a tárgyat!

Bővebben


09.18. Alapfogalmak: érintett piac, vállalkozás, piaci erő és gazdasági erőfölény. A verenyfelügyeleti eljárások alapjai.

A versenyjog funkcionális jogterület

A versenyjogi szabályozás központi eleme, hogy a formalitás helyett funkcionális megközelítést alkalmaz.

Aki erről lemarad nem fogja érteni a félévben a tárgyat!

Bővebben


09.25. Versenykorlátozó megállapodások joga, kartellek és horizontális együttműködések. A kartellek felderítéséhez kapcsolódó egyes eljárási kérdések és jogintézmények.

A legsúlyosabb versenyjogi jogsértések

Meghívott előadó: Dr. Horváth Botond (GVH - Kartell iroda vezetője)

A kartellek a legsúlyosabb versenyjogi jogsértések, mert szisztematikusan torzítják a piaci versenyt azáltal, hogy az árak, a termelés vagy a piacok felosztása terén illegálisan összehangolják a vállalatok magatartását. Ez a fogyasztók számára magasabb árakat és kevesebb választási lehetőséget eredményez, valamint gátolja az innovációt és a gazdasági hatékonyságot. Ezen túlmenően, a kartellek gyakran titkos megállapodások révén működnek, így különösen nehéz őket felderíteni és megakadályozni.

Bővebben bejelentkezett hallgatóknak


10.02. Versenykorlátozó megállapodások joga, vertikális megállapodások. Munkaerőpiaci versenyjogi kérdések, algoritmusok által történő együttműködések és ökoszisztémák versenyjogi kérdései.

Az üzleti életben az egyik leggyakoribb jogviszony típus.

Meghívott előadó: Orosz Fanni (DLA Piper, PPKE JÁK)

A vertikális megállapodások alapvetően versenyösztönzőek tudnak lenni, azonban bizonyos esetekben inkább a versenyre káros hatással járnak.

Bővebben bejelentkezett hallgatóknak


10.09. Gazdasági erőfölénnyel való visszaélés: alapok, kiszorító és kizsákmányoló visszaélések.

A piaci hatalommal rendelkező vállalkozások jogellenes magatartásai

Meghívott előadó: Berezvai Zombor (GVH, vezető közgazdász; Corvinus e. adjunktus)

A gazdasági erőfölényben lévő vállalkozások a jelentős piaci erejüket akár a fogyasztói jólét közvetlen sérelmére, de akár a versenytársak kiszorítására is fel tudják használni. A gazdasági erőfölénnyel való visszaélés joga ennek szab kereteket, korlátokat.

Bővebben bejelentkezett hallgatóknak


11.06. Gazdasági erőfölénnyel való visszaélés: digitális piacok szabályozása (DMA, DSA) a piaci erő vonatkozásában, ökoszisztémák és platformszabályozás. Az adatgazdaság versenyjogi kérdései.

A gazdasági erőfölény megítélése technológiai iparágakban

Meghívott előadó: Dr. Stock-Kondrát Flóra (Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Online Platformok Főosztály)

"... ca nagy eseményeket ritkán a normák vagy a kultúra hirtelen változása okozza. A drámai változásokat gyakran az új technológiák vagy a változó politikák okozzák."

Leigh, A. (2024). The shortest history of economics. Collingwood, Black Inc.

Bővebben


11.13. Oligopolisztikus piacok és közös gazdasági erőfölény. Fúziókontroll: alapfogalmak, összefonódás tényállás egyes eljárásjogi kérdések.


11.20. Fúziókontroll: érdemi fúziós teszt, fúziók a digitális piacokon, gyilkos és radar alatti felvásárlások.

Ex ante szabályozás.

Előadó: Pünkösty András (PPKE, e. docens)

Bővebben


11.27. Fogyasztóvédelmi közjog, tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatok joga és sötét mintázatok.

Milyen fogyasztókat szeretnénk látni a piacon?

Meghívott előadó: Dr. Szabó Kenéz (vizsgáló, Gazdasági Versenyhivatal)

Bővebben


12.04. A versenyjog és a DMA, DSA eljárásjoga. Magánjogi jogérvényesítés, kollektív keresetek.

Amerikában működik, Európában?

Meghívott előadó: Kovács Krisztián (Ügyvéd - KLaw; egyetemi oktató)

Read More


12.11. Állami támogatások joga: alapfogalmak, eljárási kérdések és speciális esetek, különös tekintettel a nemzetközi adózási kérdésekre és a válságkezelésre.

Sustainability and competition

Fall 2024

Sustainability and competition

Next time Spring 2025.

[arrow-down]

The Spring semester outline is coming in January.

Lecturers

  • Tahyné Kovács Ágnes, Ph.D.

    Associate Professor at the Department of Environmental and Competition Law, JÁK JÁK PPKE. Ágnes is a Senior Research Fellow at the Institute for Nature Conservation of the St. John Paul II Pope Research Centre of the University of Szeged. Lecturer in Human Ecology at ELTE and lecturer in Environmental Law at the Deák Ferenc Institute for Continuing Education at PPKE. Founder and director of the Genesis Excellence Student Workshop.

    She graduated from PPKE JÁK with a degree in Environmental Law. In 2013, she obtained her PhD degree with research on the legal regulation of genetically modified organisms. In 2024, Ágnes successfully completed the specialisation in artificial intelligence applications at the PPKE BTK.

    Her research focuses on sustainability-legal issues and their ethical and creation protection analysis. She is a member of several professional organisations and the author of scientific papers and popular science articles.

  • Szilágyi Pál, Ph.D., LL.M.

    Pal is Director of the Competition Law Research Centre and Associate Professor of Law and Political Science at Pázmány Péter Catholic University, where he teaches competition law and European law. He holds a law degree from PPKE JÁK and postgraduate degrees in European Law from the University of Cambridge, in Competition Law from King's College London and an LLM in Competition Law from the latter institution. Pál is the Programme Director of the Competition Law Program at PPKE JÁK and the author of numerous publications in Hungary and abroad.

Versenypolitika

Versenypolitika

Az oktatási célú tartalmak kizárólag a képzéseinken résztvevők számára érhetőek el, melyhez hozzáférést a kurzusainkon biztosítunk.

Kapcsolat

Sajtó: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. (prioritás)

E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

Támogatók

Hírlevél feliratkozás